KEG 060DA 2103
The loco ST-43 was exported from Romana as modification of 060DA diesel class produced by romanian company Electroputere. PKP bougth 422 pcs in period 1965-78. Loco was used for hauling freigth trains on PKP net, mainly coal transport and for kerosin transport on polish-german border. Occasionnaly used for passenger trains.
Model is equiped by motor with flywheel, control of ligths, cabin lights. Interface Plux22, ready to add speaker.
| Epoch | IV. |
| Lenght | 196 mm |
| Weight | 560 g |
| Min. radius arch | 380 mm |
| Lighting | white + red |
| Digital | plug Plux22 |
| Sound | no, prepared |
| Count driving axles | 6 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler according to NEM |

Not suitable for children under 14 years.





