CSD BRa 002
Model of restaurant car of the BRa series, in ČSD livery approx. 1980-89. The wagons were produced in the Vagonka Tatra Studénka factory in 1969 in the number of 4 units for domestic traffic with passenger trains. They were identical to the BRam cars for the Vindobona express trains, only with a modification of the brake instrumentation for train operation.
with built-in DCC light (7/2025)
| Epoch | IV. |
| Lenght | 282 mm |
| Weight | 180 g |
| Min. radius arch | 420 mm |
| Lighting | ready to install |
| Digital | built in DCC |
| Sound | no |
| Count driving axles | 0 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |

The basic product includes an improved PCB with an integrated DCC decoder.
Not suitable for children under 14 years.




