Electric locomotive series 150 (150.2, E499.2) produced by Škoda Plzeň in 1978 in the number of 27 units. The locomotive with a power of 4, 000 kW was used for hauling express trains on 3, 000 V DC lines. In 2023, they are still used to drive long-distance trains and gradually weaned. In 1992, ČD rebuilded 13 pcs locomotives for type 151, with a maximum speed of 160 km/h. The remaining locomotives were later modified to the 150.2 series, with a speed of 140 km/h.
The model is equipped with an engine with a flywheel, switchable lighting according to the direction of travel, lighting of the driver's station. The locomotive is equipped with a Plux16 interface. Accessories are included with the model.
| Epoch | V. |
| Lenght | 140 mm |
| Weight | 225 g |
| Min. radius arch | 280 mm |
| Lighting | white, red, interior |
| Digital | plux16 |
| Sound | ready |
| Count driving axles | 4 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |
Not suitable for children under 14 years.






