MAV Bh 002
In the 1950s, MÁV began replacing its outdated fleet of two-axle passenger cars, initially in suburban transport. The first four-axle Bh series wagons entered service in 1965 and were manufactured by the then Dunakeszi MÁV Vehicle Repair Company, followed by the modified Bhv type mass-produced.
The model car is equipped with lighting with DCC function as standard. Accessories (stairs, etc.) are included.
| Epoch | V. |
| Lenght | 272 mm |
| Weight | 170 g |
| Min. radius arch | 420 mm |
| Lighting | interion |
| Digital | built in DCC |
| Sound | no |
| Count driving axles | 0 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |

The basic product includes an improved PCB with an integrated DCC decoder.
Not suitable for children under 14 years.





