ČSD M475 0001
860 series diesel motor unit. The model is equipped with a Plux22 interface, a flywheel motor, controlled interior lighting, a controlled front reflector and driver cabin lighting.
Motorcars 860/M475.0 were designed for universal passenger trains with electric power transmission on all axles. 2 prototypes were produced in the Vagonka Tatra Studénka factory in 1974-75.. The planned production of approx. 400 units did not take place due to the lack of interest of industrial producers. The prototype was in passenger service until 1997.
| Epoch | IV. |
| Lenght | 282 mm |
| Weight | 360 g |
| Min. radius arch | 380 mm |
| Lighting | white, red, interior |
| Digital | plux22 |
| Sound | ready |
| Count driving axles | 2 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |

Not suitable for children under 14 years.




