ČSD Bai 295
Passenger car model of the earlier Bai series, in ČSD livery approx. 1975-85. Passenger cars were produced in the Vagonka Tatra Studénka factory in the years 1969-75 in the qty of 520 units for domestic traffic to passenger trains pulled by a locomotive. Later, after 1983, they were renamed to the Bt-278 series, part of the car was reconstructed as Bt-283/288
| Epoch | IV. |
| Lenght | 282 mm |
| Weight | 180 g |
| Min. radius arch | 420 mm |
| Lighting | ready to install |
| Sound | no |
| Count driving axles | 0 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |

The basic product includes an improved PCB with an integrated DCC decoder.
Not suitable for children under 14 years.




