PKP ST43-38
The loco ST-43 was exported from Romana as modification of 060DA diesel class produced in romanian company Electroputere. PKP bougth 422 pcs in year 1965-78. Loco was used for hauling freigt trains on PKP net, mainly coal transport, in last decade after y. 2000 also used for kerosin transport on polish-german border. sometimes used for passenger train.
Model is equiped by motor with flywheel, control of ligths, cabin lights. Interface plux16, ready to add speaker.
| Epoch | IV. |
| Lenght | 140 mm |
| Weight | 200 g |
| Min. radius arch | 280 mm |
| Lighting | white |
| Digital | plug Plux16 |
| Sound | no, prepared |
| Count driving axles | 6 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler according to NEM |

Model is equipped with improved trucks including ball bearings for smooth run with low current consumption.
Not suitable for children under 14 years.





