PKP SN61-183 v2
Model of dieasel unit SN61, used by polis PKP railways. Produced n 1960-75 by hungary Ganz-MÁVAG factory, with qty over 250 pcs. Durng production new innovation was appllied with changes on chasiss. Powered by diesel motor Ganz-Jendrassik 380kW with 5-stage mechanical gearbox. Built-in steam generator for heating up to three coaches.
Model has interrior lighting and interface Plux16
| Epoch | IV. |
| Lenght | 201 mm |
| Weight | 135 g |
| Min. radius arch | 280 mm |
| Lighting | white, red, interior |
| Digital | Plux16 |
| Sound | no |
| Count driving axles | 2 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |

Not suitable for children under 14 years.





