PKP SN61 540
Model of diesel unit SN61, used by polish PKP railways. Produced in 1960-75 by Hungary Ganz-MÁVAG factory, with qty over 250 pcs. During production new innovation was appllied with changes on chasiss. Powered by diesel motor Ganz-Jendrassik 380kW with 5-stage mechanical gearbox. Built-in steam generator for heating up to three coaches.
Model has interrior lighting and interface Plux 22
| Epoch | IV. |
| Lenght | 277 mm |
| Weight | 380 g |
| Min. radius arch | 420 mm |
| Lighting | white, red, interior |
| Digital | plux22 |
| Sound | no |
| Count driving axles | 2 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |

Model is equipped with improved trucks including ball bearings for smooth run with low current consumption.
Not suitable for children under 14 years.





