CD Btn 053
Personal vagon Btn in CSD livery. produced in 1969-70 with 120pcs serie (originaly as Baim), used for local personal transport with DMU M296.1/2 (853). After 1990 year war renamet as Btn type for CD railways.
with built-in DCC light (7/2025)
| Lenght | 282 mm |
| Weight | 180 g |
| Min. radius arch | 420 mm |
| Lighting | red, interior |
| Digital | built in DCC |
| Sound | no |
| Count driving axles | 2 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | coupler NEM |

The basic product includes an improved PCB with an integrated DCC decoder.
Not suitable for children under 14 years.




