ČD 363 129
Electric locomotive type 363 (ex. ES499.1) was produced at Škoda Plzeň factory as versatile loco for fast trains at 1985-1990 in qty 180pcfor track with 3kV and 25kV supply. They are wide used in versatile purpoces in CD personal and CD cargo trains.
Model has all driven axels , switched red/white ligths configured by DIP switch, interior cab lighting, motor with flywheel. Accessories are included.
| Epoch | V. |
| Lenght | 192 mm |
| Weight | 560 g |
| Min. radius arch | 380 mm |
| Lighting | white/red |
| Digital | no, connector Plux22 |
| Sound | no |
| Count driving axles | 4 |
| Count banding axles | 0 |
| Coupling | NEM standard coupling |
Model is equipped with improved trucks including ball bearings for smooth run with low current consumption.
Not suitable for children under 14 years.






